Outi Oravainen
DesignCompany

Päättäjien Metsäakatemian kurssi nro 58

Sain todellisen kunnian osallistua Metsäyhdistyksen järjestämään Päättäjien Metsäakatemiaan, jonka tavoitteena on saattaa yhteen eri alojen johtavia asiantuntijoita, päättäjiä ja vaikuttajia. Lisätä yhteistyötä ja ymmärrystä metsien merkityksestä suomalaiselle yhteiskunnalle. Nelipäiväinen kokonaisuus vei meidät syvälle metsäalan ytimeen. puun siemenestä aina valmiiseen pakkaukseen ja nykyaikaiseen pakkaussuunnitteluun saakka.

Akatemia alkaa osallistavalla seminaaripäivällä, jonka aikana sain valtavan määrän tietoa. Seuraava osuus oli kolmen päivän mittainen, majoituksineen ja illanviettoineen. Ryhmä saa bussin alleen ja siitä alkoi uskomattoman kiinnostava maastojakso.

Yksi ensimmäisistä kohteistamme oli Tapio Siemenkeskus, jossa jalostetaan puiden siemeniä tulevaisuuden metsiä varten. Jalostettujen siementen avulla pyritään kasvattamaan puita, jotka kestävät paremmin esimerkiksi kuivuutta, sairauksia ja hallaa. Siemeniä jalostetaan myös muuttuviin ilmasto-olosuhteisiin. Siementen erottelu kävyistä tapahtuu muuten melko mielenkiintoisten koneiden avulla.



Seuraavaksi paikallinen metsänomistaja esitteli meille omilla tiluksillaan metsänhoidon toimenpiteitä. Tutustuimme mm. harvennushakkuisiin, joilla varmistetaan jäljelle jääville puille tilaa ja valoa kasvaa. Oli silmiä avaavaa nähdä, miten pitkäjänteistä ja suunnitelmallista metsänhoito on. Siihen liittyy yllättävän paljon erilaisia näkökulmia ja pitkälle laskettua analytiikkaa.



Hakkuilta matka jatkui sahalle ja puunjalostuksen esittelyyn. Tutustuimme lastulevyn ja vanerin valmistukseen Koskisen tehtaalla. Lastulevyä syntyy muun muassa sahauksessa ylijäävästä purusta ja lastusta. Kaadettu puu hyödynnetään hyvinkin tehokkaasti. Kiinnostava ja itselleni uusi tieto oli, että yksi suuri vanerin käyttökohde on kulkuneuvojen sisustukset. Sen taas tiesin entuudestaan, että vanerista valmistetaan pakkauksen painoarkista irti leikkaamiseen tarvittavien terien alustoja, eli stansseja. Stanssin optimointi arkkikokoon on tärkeä osa pakkaussuunnittelun prosessia

.

Koskisella pääsimme näkemään todella modernin sahan, jossa tukit kulkivat linjastoilla lähes kokonaan automaation ohjaamina. Valvomossa yksi henkilö seurasi 13 ruutua ja hallinnoi tukkien virtaa. Suomalainen sahatavara on arvostettua myös ulkomailla. Lyhyt kasvukausi tekee puusta tiheämpää ja siten laadukkaampaa. Sama koskee muuten monia muitakin kasvejamme. Vaikkapa suomalainen mustikka on intensiivisen kasvukauden takia ravintoarvoiltaan verrokkejaan rikkaampaa.



Yksi pysäyttävimmistä kohteista oli luonnonsuojelualue, jossa näimme lehtometsää ja suojeltuja vesialueita. Pääsimme keskustelemaan metsänomistajan kanssa siitä, miksi ja miten luonnon monimuotoisuutta vaalitaan. Metsä ei ole vain raaka-ainevarasto, se on myös elinympäristö, hiilinielu, virkistyspaikka ja monimuotoinen ekosysteemi.

Vierailimme pakkausmateriaaleja valmistavalla Stora Enson aaltopahvitehtaalla. Puu on se raaka-aine, josta syntyy monet arkisetkin pakkaukset. Pääsimme siis minun kotikentälleni, pakkausten ja pakkaussuunnittelun pariin. Kilpailimme yhdellä rastilla siitä, kuka saa kasattua aaltopahvilaatikon nopeimmin. Muut kurssilaiset menivät ohitseni vasemmalta ja oikealta. Paineensietokykyä on näköjään vielä kehitettävä, ainakin jos aion jatkossa voittaa marjalaatikon kokoamiskilpailuja.

Reissun kohokohtiin kuuluivat vierailut LUT- ja LAB-yliopistoihin. Saimme osallistua opastetuille kierroksille kampuksella. Tutustuimme mm. sellulaboratorioon ja puutekniikan tiloihin. Osallistuimme myös työpajaan osaavien opiskelijoiden kanssa. Oli inspiroivaa nähdä, miten fiksuja, avoimia ja tulevaisuuteen suuntaavia nuoria alalla on. Heissä on tämän maan ja metsien tulevaisuus.



Matkamme päättyi Stora Enson pääkonttorille, joka on uskomattaan upea esimerkki huikeasta puurakentamisestamme. Lounas tuossa rakennuksessa kiteytti koko nelipäiväisen kokemukseni: metsä on modernia teknologiaa, kestävää kehitystä ja tulevaisuuden (pakkaus)ratkaisuja.

Päättäjien Metsäakatemia antoi minulle valtavasti uutta tietoa ja ennen kaikkea kokonaiskuvan siitä, miten metsä, teollisuus, koulutus, tutkimus, luontoarvot ja myös oma työni pakkaussuunnittelun parissa kytkeytyvät toisiinsa. Tuntui erityisen merkitykselliseltä vastaanottaa kutsu näin tietorikkaalle kurssille uskomattoman asiantuntijaporukan jäsenenä. Somevaikuttamisella on arvoa!

Kuvat Suomen Metsäyhdistys ry, Vilma Issakainen ja Outi Oravainen

Scroll to Top